jeans25
jeans25 jeans25
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

JON TIPS THE WAITRESS $3.00 WHICH IS 20% OF THE COST OF HIS MEAL. HOW MUCH DID JON'S MEAL COST?

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 13-01-2016
Jon's meal costs $15.00

tip - $3.00
equivalent to - 20% of the cost of the meal.

$3 / 20% = 3 / 0.20 = $15

To check:

3/15 = 0.20 * 100% = 20%
15 * 20% = 3
Answer Link

Otras preguntas

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Wh does a soccer ball that is quickly rolling across a grass field slow and finally stops rolling
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.
Could an organism survive without one of its organs
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Why is american dream is not worth pursuing ?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
What did the geography of Greece helped create?