Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

if 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

Respuesta :

tonimae23
tonimae23 tonimae23
  • 13-01-2016
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
Answer Link

Otras preguntas

what were the farms the spanish operated in the americas called?
How much will I be taxed as an 18 year old? I will work around 4 months at a paving company. Make $15/hr (1.5 overtime hours) average about 10 hours a day Sh
Which of the following happens first within an animal response? A. Interneurons receive and process information about the stimulus. B. Sensory neurons sense a s
Hoover Dam, in the United States, is 233 meters high. Ertan Dam, in China, is 240 meters high. Write and evaluate a numerical expression to find the difference
Charcteristics of Harappan
In the poem London by William Blake, what are the examples of imagery used in the poem and what imagery are they
what occurred during the Columbian Exchange? A.People from Africa were brought to Europe. B.Millions of American Indians died of disease. C.Horses and cattle
Is the function linear or nonlinear? x −2 0 1 3 4 y 4 8 10 14 16 A. Linear B. Nonlinear
What government agency initially began the work with computers that would eventually lead to the development of the Internet? a. The United States Department of
Find the area of the circle. Round your answer to the nearest thousandth.