singhsuryabh singhsuryabh
  • 12-03-2018
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. How much money did Mrs. Wise spend on apples on Tuesday?

Respuesta :

chrisfurlong03 chrisfurlong03
  • 12-03-2018

[tex]0.80 \times 4 = 3.2[/tex]
find 80% (20% less) of 4

[tex]3.2 \times 5 [/tex]
multiply the reduced price by the number of lbs she bought.
Answer Link

Otras preguntas

how do you convert 12 over 100 to a percentage ​
Bruhhhhh im so stuck!!!
4. These are sources that have been published in printed format, such as books and periodicals
can you enumerate the different ways you have known on how to use the internet​
A recipe asks for 6 1/4cups of flour. How many cups of flour are needed to make 1/2 of a recipe? Express the answer in simplest form. Enter the answer in the bo
unlike a eukaryotic cell, a prokaryotic cell lacks
Electrical Engineering dates back to which century?
13. What is the Central/Main Idea of “The Story of the Triangle Factory Fire"?
Banks and retail stores created agreements that allowed _____. customers to buy expensive products using credit and installment loans offered by banks customers
the number which is 3 less than the product of x and y​