alimohamedusa alimohamedusa
  • 12-03-2018
  • Mathematics
contestada

Miguel has $20. He spends $6.25 on a movie ticket, $3.70 for snacks, and $1.25 for bus fare each way.

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 12-03-2018
20-6.25-3.7-1.25-1.25= $7.50 
Has has $7.50 left over.
Answer Link

Otras preguntas

what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Wh does a soccer ball that is quickly rolling across a grass field slow and finally stops rolling
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
What is the answer for this equation? -6x = -36
Sin42cos17-cos42sin17