ygbrazy16661 ygbrazy16661
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

It costs $3.15 for a pack of 15 pencils.Find the unit price in dollars per pencil.If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 22-03-2018
For this case what you should do is divide the total cost between the number of pencils.
 We have then that the unit price is:
 P = (3.15) / (15)
 P = 0.21 $ / pencil
 Answer:
 The unit price in dollars per pencil is:
 P = 0.21 $ / pencil
Answer Link

Otras preguntas

How do you write 0.8 in word form
In which system of government would states function independently of each other?
what is 16/32 in simplest form
Ethan writes 2/3 of a page in 5/12 of a minute. How much time does it take him to write one page
List three examples of non-science careers that require some knowledge of science
What number divided by 8 equals 12?
How many feet long 72 inches
Which is a sentence fragment? a. A cup of milk, two eggs, and a bowl. b. He mentioned it, but nothing more. c. She carried two books, a notebook, and her pur
What is the effect on democracy when Edward needed money to pay for war in france?
the US government gave land to the railroads to help them expand what impact did these land grants have our industries in the West