JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

Two complementary angles are in the ratio of 1:5. find the measure of the larger angle?
Why must a company estimate the amount of factory overhead assigned to individual jobs or job lots?
courteous behavior on the road will _____________. A:take away your ability to focus on the driving task B: benefit you and society in general C: Make you la
Answer the following questions: 1. What are the two poles of a magnet? 2. What happened when you placed the magnet next to the copper? 3. What happened when
In the "Universal Declaration of Human Rights," what is essential to protect human rights through law? a. legal recourse b. faith c. fear d. rebellion
Does a dialation preserve an objects size
Find the area of triangle ABC. A = 37.2°, b = 10.1 in., c = 6.2 in. law of sines 4
4 If your BAL is at .04, you can expect a __________ drop in complex performance compared to the sober level.
Why would some foreigners see the spread of christianity as a treat to their culture?
(X-2)(3x-4) help on this please show your work?