valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

How one a rectangle has an area of 12 square feet and a length of 5 feet.what is its width
I need the awnser to 5 and 6
a retailer buys a skirt for 4.50 and uses a markup rate of 65% . what is the sale price of the skirt
What was true about African Americans elected to government office during reconstruction? Answer- they felt pressure to work together even if they disagreed wit
Consider this plant cell. Which organelle is labeled A? nucleus vacuole ribosome mitochondrion
At the produce counter, 71⁄5 pounds of seedless grapes cost $12.89. How much would 3 pounds cost? A. $3.58 B. $5.16 C. $1.79 D. $5.37
Drag the item from the item bank to its corresponding match
Which of these places would not have been a common place for cantatas to be performed? A. Churches B. Town halls C. Palaces D. City streets
divide 9 by w, then subtract v from the result
find the unknown lengths in the pair of similar triangles. A=B=