Aria27 Aria27
  • 16-03-2018
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20, what is the price per pound of the bananas to Carlos bought?

Respuesta :

24peanutty
24peanutty 24peanutty
  • 16-03-2018
5.20/ 6 1/2 = 0.8
Each banana cost $0.80

Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 16-03-2018
Hello!

6 1/2 = 6.5

Divide the total price of the bananas by the amount of pounds:

5.20 ÷ 6.5 = 0.8

ANSWER:

The price per pound of the bananas Carlos bought is $0.80 per lb.
Answer Link

Otras preguntas

Although the large bodies of water are interconnected, geographers divide them into four separate oceans. They are the ________, ________, _________, and ______
Jane Hilman went to her bank. She had a balance of $2,539.78 in her savings account. She withdrew $150.00 and the teller credited her account with $6.19. What i
is any rational number an integer?
to one decimal 1.3511
Explain the difference between crossing over and genetic variation
(01.05 MC) which of the following correctly describes Prince Odoacers role in the fall of the western Roman Empire?
Anyone know the answer to this?
compare the tactics used by the French troops in the French and Indian war with those of the American Patriots during the revolution
Can someone help me!?!?
Help with math please!