linhernandez44
linhernandez44 linhernandez44
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

Tina Buys 2 loaves of bread and 6 muffins. Each loaf of bread costs $2.29 and each muffin costs $0.77. Calculate the total cost

Respuesta :

hawaiikal12
hawaiikal12 hawaiikal12
  • 11-04-2018
2.29*2= 4.58
0.77*6= 4.62
4.58+4.62= $9.20
Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-04-2018
1 loaf of bread = $2.29
2 loaves of bread = $2.29 x 2 = $4.58

1 muffin = $0.77
6 muffins = $0.77 x 6 = $4.62

Total cost = $4.58 + $4.62 = $9.20

Answer: $9.20
Answer Link

Otras preguntas

From 600 C.E. to 1450 C.E, trade networks increased the level of ____ in many societies, which had an adverse effect on women. A. Religion B. Affluence C. Gove
3.5b + 4.5 + 0.5b -0.5 - 1.5b Like terms simplify please
Which is the best completes the diagram??
Solve the equation. −7(4x−6)−2=4(2−8x)
Basal cell carcinoma is: A. A mole B. Benign C. The most common type of skin cancer D. Both B & C
Some bacterial cells secrete a chemical that allows other bacterial cells to determine the density of bacterial cells in the area. They use this to determine if
What is the C.E.R (Claim, evidence, and reasoning) for this question: What information can be learned from graphs of relative speed of an object at various poin
Ms. Thomas buys a new computer for $659. She plans to pay it off in 8 monthly payments. If she pays the same amount each month, which is the best estimate of he
what is the secretary of the state? for the United States​
a ladder is 50 ft and cast a 25 ft shadow Mark is 6 ft tall how long would his shadow be​