zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

What are two important differences between the House of Representatives and the Senate
This religion developed in Jamaica in the 1930s and is known for a strong adherance to equality, regardless of race or sex, A: Buddahism B: Ostracism C: Rastafa
how has Buddhism impacted world history and cultureNEED HELP FAST PLEASE HEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
What is the value of x in the equation ? 13x - 2(8+5x) = 12 - 11x
there are 10 birds in a tree a hunter man shoots one how many birds are left in the tree ?
50PTS!!!! NEED answer NOW!!! pls help get 50 pts, thanks, 5 star ratting, ect. whatever I just need this answered! Read the passage from "A Cub Pilot": I w
This may be a dumb question. Is the constitution against slavery?
a man pays 20% of his salary as tax and has 24,000$ left. How much did he pay as tax
If carpet costs $12 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?
henry is a painter. he uses the function h(x)=50x - 20 to determine the amount he charges for a painting that took him x hours to make. The inverse function is