alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

The local train heading for Westford at 60km/h and the express train heading for Eastford at 80 km/h pass each other at Centerville while heading in opposite di
∠x and ∠y are supplementary angles. ∠y measures 108 What is the measure of ∠x?
The assessment ratio isa) The ratio of assessed value to market valueb) The ratio of assessed value to the average value for propertiesin the same districtc) Th
Determine the empirical formulas for the following compounds: (a) caffeine, C8H1ON4O2 (b)fructose, C12H22O11 (c)hydrogen peroxide, H2O2 (d) glucose, C6H12O6 (e)
Snow Based on meteorological data for the past century, a local TV weather forecaster estimates that the region’s average winter snowfall is 23", with a margin
Tim’s Nail World may need to invest $270,000 to purchase a new nail machine. The managerial accountant reported that the new nail machine will generate $90,000
Khairul deposited $600 in a bank at the end of 2010 and another $400 in the same bank at the end of 2011. The bank offers simple interest at a rate of 3% per an
-7(y-1)= 21 Show how you answered the question step by step.
Th law of equal areas indicates that planets travel __ when they are closer to the sun and __ when they are farther out from the sun
What is -1.36n + -16.38n