candycookie21 candycookie21
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

Jillian bought 3 4/5 pounds of flour Victoria bought 1 2/3 times as much as Jillian.How many pounds of flour did Victoria buy?

Respuesta :

dannyjsilva01 dannyjsilva01
  • 13-04-2018
The answer, after multiplying the two together, is 6.33 repeating.
Answer Link
surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 13-04-2018
Julian bought=3  4/5=19/5 pounds
Victoria bought=1 2/3=5/3 times=5/3*19/5=19/3=6 1/3 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

what is a system of standardized unit of measurement?
Find the unit rate, and then use it to solve the problem. A gardening company plants 10 trees in 2 hours. How long will it take to plant 150 trees? A. 2
Which statement best describes how Kerouac’s diction and syntax reflect the essence of the beat generation?
Find the unit rate. What is the cost of 1 pound of oranges?
A line in the Cartesian plane passes through the points (–2, 4) and (2, –1). What are the rise and the run of the line
the process of sliding or dragging and then dropping a thumbnail in a new location is called ____.
because the inhabitants of the coast have less than five million white blood cells per cubic mm of blood
Can you use the sss postulate or the sas postulate to prove ABC and AED are congruent ?
Jasper wants to paint one wall of his room. If the wall is 12 feet wide and 10 feet tall, what is the are of the wall?
Vicki measured the midnight temperatures in 4 locations in Alaska. The temperatures were -7, -2, 1, 4. What is the mean absolute deviation of the temperatures?