grimmy1 grimmy1
  • 14-04-2018
  • Mathematics
contestada

2kg of bronze costs 7.20 what is the cost of 300g

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 23-04-2018
we know that

1 kg is equals to----------> 1000 grams
then
2Kg-----------> 2*1000=2000 grams

if 2000 grams--------------> cost 7.20
300 grams-------------> X
X=300*7.2/2000-----> 1.08

the answer is
1.08
Answer Link

Otras preguntas

A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
7 A cell transforms light energy into chemical energy for use. Where is this cell most likely found? A. In bacteria B. In a tropical insect species C. In a herb
Triangle R was transformed to produce triangle M. Which type of transformation could have been used by itself to do this? 1.translation 2.rotation 3.dilation 4.
In phase E, from what direction is the sun shining?
Someone help me with problem 2 I do not understand. Help please and thank you
it was magellan who raided the aztects and took montezuma hostage
Jenna is learning how to ice skate. She wants her mother to pull her along so that she has an acceleration of 0.76 m/s2. If Jenna’s mass is 32.0 kg, with what f
How many teeth are in the human body?
Carlos y Sofia Muchas avent
what is 3 and 3 4ths plus 6 and 7 8ths