legendaryj legendaryj
  • 12-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 48 fluid ounce container orange juice cost $2.40. 60 fluid ounce container of orange juice cost $3.60. Which is the better buy?

Respuesta :

kiwi2002 kiwi2002
  • 12-02-2016
48 fluid ounce it is $0.40 per fl oz, while the other one is $0.60 per fl oz
Answer Link

Otras preguntas

What exaclty is a mutation?
HELPP I PUT MORE POINTS
Find the slope of each line. PLEASE HELP!!! 15 PTS!!!
3. (A) Differentiate between RAM & ROM. (B) What is a virtual memory and how it is different from cache memory? (C) Discuss Primary memory and different typ
A newspaper and a magazine cost N220 together.the newspaper costs N140 less than the magazine find cost of each
I need help with this lolsssssssss PLEASE HELP
I need help on this ​
Creating an Exponential Model In this activity, you will formulate and solve an exponential equation that models a real-world situation. Emma doesn't have exper
According to Governor Carter, who was responsible for the changes in Georgia? A) the Georgia government B) liberals and conservatives C) the people of Georgia a
Chicanos during the 1960s used___as their homeland. a) Tenochtitlan b) Aztlan c) Chicano Park d) Teotihuacan