Seudónimo Seudónimo
  • 12-02-2016
  • Mathematics
contestada

mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-02-2016
Solve:-

$13.95 for 5 notebooks
$? per note book

Divide:-
13.95 ÷ 5 = 2.79
$2.79 per book

Check:-

2.79 × 5 = 13.95
Correct!

unit price;- $2.79 per notebook 
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 13-02-2016
price per notebook=price/notebook
notebooks=5
price=13.95
prece per notebook=13.95 per 5=13.95/5=2.79
answer is $2.79 per notebook
Answer Link

Otras preguntas

what property is 19+11=11+19
what is the unit rate and each rate for 420 miles in 7 hours
What is the solution to q + (–9) = 12? (1 point)
If a billion was multiplied by a trillion what is the answer you decide
Solve the equation. If necessary, round your answer to the nearest tenth. x2 = 324
A ? Such as tearing paper or melting chocolate does not change the identity of the substance
Why does Tupperware blow its top in the microwave?
Which describes one reason for the end of long cattle drives? A. New cattle ranches grew up in eastern states near major cities. B. New railroad lines across
Let a and b be positive integers 23a x 23b = ?
the economic system in whihc freedom of choice is emphasized is