chuy10 chuy10
  • 14-02-2016
  • Mathematics
contestada

$20.90 on 9.5 quarts of strawberries what would be the price for each quart of strawberries

Respuesta :

eelga eelga
  • 14-02-2016
Divide 20.90 by 9.5.
Each quart of strawberries will cost $2.20
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2016
Solve:-

$20.90 = 9.5 quarts

Divide:-

20.9 ÷ 9.5 = 2.2
$2.2 per quart

Check:-

2.2 × 9.5 = 20.9
Correct!

$2.2 per quart. 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this problem I don't understand.
he is intelligent _ hard workinga, as well as. c,there foreb, although. d,yet​
please helpthank you​
In which sentence is the word novel correctly used as an adjective? n A. I just read a great novel about life in Medieval times. the B. Someone at Starbucks had
Find the zeros of the function g(x) = 3x^2 + 42
PLEASE HELP ME Of Lee's baseball cards, 1/5 show California players. Of these, 38 show San Diego Padres players. Is it a fraction of lee’s collection that shows
Help me urgent please
Which excerpt from George Orwell’s Shooting an Elephant best exemplifies a reflective essay? A. “There was a loud, scandalized cry of ‘Go away, child! Go away
Restrict the domain of f(x)=x^2 to produce an inverse function?
{24, 95, 76, 60, 15, 48, 80, 75} a. Mean = b. Median c. Mode =