maricruz77huerta maricruz77huerta
  • 16-02-2016
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-02-2016
Solve:-

Find unit price per pack.  

6-Pack:-

2.49 ÷ 6 = 0.41
$
0.41 per can

12-pack:-

3.99 
÷ 12 = 0.33
0.33 per can

24-pack:-

5.49 
÷ 25 = 0.22
0.22 per can

The cheapest is 24-pack, because the unit price for that is the cheapest. After that pack is the 12-pack one because that is cheaper than the 6-pack. and last is the 6-pack. 
Answer Link

Otras preguntas

3. Some scholars doubt that he ever lived. simple sentence compound sentence complex sentence compound-complex sentence
ACE Electronics introduces a new voice-activated personal computer that no longer requires a keyboard. ACE charges the high price of $11,000 per unit, thus gene
what questions do filibusters raise about the American Democracy?
Consider an electric dipole, composed of charges +q and -q separated by distance d, that is viewed from a large distance (large compared to d). What do we expec
In this interview, Tenney was discussing what event from World War II?
Please Help!!! Need answer ASAP!!! Please! Please! Please!
The coffee shop owner explains that you are paid $18/hour and receive a $125 bonus each month for being manager. If the owner hands you a check for $2,501. How
If f(x)=-4x+1 what is f(-x/2)
Pentagon CRAFT has coordinates c(-2,1) r(-5,2) a(-6,7) f(-3,9) and t(-1,6) and is dilated by a scale factor of 2/3 at the origin. What are the coordinates of CR
How long will it take 10,000 to double at 11% simply interest