Jcmandique9457 Jcmandique9457
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you brought 20 apples for a 1.00 how much does one apple cost

Respuesta :

erber123
erber123 erber123
  • 11-10-2018
1.00/20 = $0.05

It would be 5¢ per apple.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which situation is an example of Brutus's use of pathos? A.He appeals to the confusion of the crowd by anticipating their questions about Caesar's death. B.He a
Crawling, walking, and running are forms of
Write a paragraph describing yourself and an adult. Use the verbs gustar, tener, ser, and estar in your paragraph. Include the following information in your par
Jane wants to buy 2 muffins for $2.98 each and a drink for $1.99 she has $10 and wants to know if she has enough money , how much will this meal cost? PLZ ANSWE
which graph correctly represents 1/3y-1/2x>2
Opinion writers use personal experiences in their pieces for which of the following reasons? Question 35 options: To demonstrate their expertise To connect wit
Which of these statements is correct for light waves? It does not travel through water It does not travel through vacuum It travels fastest through vacuum It tr
A carbohydrate molecule is A) a macromolecule made of amino acids that provides structure for a cell and is not soluble in water B) made up of a chain of mo
A force or an event that changes the earth's surface is known as A. a tectonic boundary B. an oceanographic change C. a geological process D.a geologic p
What is the equation of the axis of symmetry of a parabola that passes through the point (-2,5)?