joem22745 joem22745
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada


If you bought three mugs for $13.50 how much would one mug cost

Respuesta :

htimsdynot
htimsdynot htimsdynot
  • 12-01-2020
$4.50 because 13.5/3 =4.5
Answer Link
babushkinian babushkinian
  • 12-01-2020

Answer:

4.5 Dollars

Step-by-step explanation:

If 3 Mugs cost 13.5 dollars altogether, we can assume they all cost the same so dividing the cost into three parts gives us the answer.

13.5 ÷ 3 = 4.5

Answer Link

Otras preguntas

(2x^1/6 over 3y^4)^-3 It's past 2am and I would like to sleep a little bit.
What is the name of the covalent compound n2o5?
how do I solve this plz help me
what are all the helping verbs in exercise 9?
Which of the following items best represent the use of the atomic bomb in World War II? Select one: a. It was used on the cities of Hiroshima and Nagasaki. b. I
Subtract 1/6a+3 from 1/3a−5 .
Is the sum 1/3 + 0.25 a rational number?
What are Plant cells andAnimal cells?
I=$26.25I=$26.25, P=$500P=$500, t=18 t=18 months
Ron has 2,500 pounds of horse feed to deliver. He wants to deliver an equal amount on each of 4 trips. Write an equation for, f , the amount of horse feed that