YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

Describe how to solve any one step equation ANSWER AS SOON AS POSSIBLE
Mrs. Jennings had 5/7 gallons of paint. She gave 1/7 gallon each to some students. How many students received paint if Mrs. Jennings gave away all of the paint
solve5(2x-3) = 3(x+4)
The landmass that early settlers used to migrate into North America during the last ice age is called ____________________.
During unfavorable conditions, an ameba forms a.....
kai wrote the number 85 on the board is 85 prime or composite?
in a bag containing 157 MM candies, there are 56 brown, 42 orange, 23 yellow, and 20 red candies. the rest of the m&m's in the bag are green. what percent a
the lenghtvof each side of a square is 2.5 meter. if each side is doubled in length, what is the effect on the perimeter of the square? a.it remain the same
how do you triple 3 1/2[mixed number]
27/4 as a whole number