Jflorevdanahall
Jflorevdanahall Jflorevdanahall
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

which unit rate is the lowest price per ounce? 22 ounces of potato chips for 3.49

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 13-09-2016
Unit rate = 3.49/22 = $0.16
Answer Link

Otras preguntas

How many milligrams of magnesium should you take a day?.
The equation 0.6x = 51 can be used to find the original price of the dress. The variable x represents the original price of the dress. What is the original pric
A ticket window at a theater opened at 9:00 a.m. and closed at 5:00 p.m. At the beginning of each hour, the number of people in line was recorded. The graph sho
How do you think Andrew Jackson handled the Peggy Eaton incident? How would you have handled it? How have stereotypes of women changed throughout history? No li
for cba for 7th grade
please help!!I'll make you brainliest ​
What's More Activity A Yourk of two possible topics for each type of essay discussed. Write your answers in your notebook or on a separate sheet of paper. Infor
HELP NEEDED ASAP The surface area of this cylinder is 2,461.76 square feet. What is the height? Use pi as 3.14 and round your answer to the nearest hundredth. T
aw Conclusions How was the American cowboy influenced by the Mexican vaquero?
A kite is flying at an angle of elevation of 48º. Find the height of the kite if 39 ft of the string have been let out.​