tidos427 tidos427
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of ground beef costs $5 At this rate, what is the cost of 3 pounds

Respuesta :

mccammonalissa272
mccammonalissa272 mccammonalissa272
  • 12-11-2020

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

if one pound is $5 and we need 3, then we can multiply the price of one pound by 3. (3×$5) This gives $15

Answer Link
mariahwubker mariahwubker
  • 12-11-2020
$15. if one is 5, you would do 5x3, to get your answer of how many 3 pounds is
Answer Link

Otras preguntas

What is the main point of composition ?
what is the sum for n=-2 and m=5
Which two internal citations for a book version of Helen Keller’s memoir are correct? “But Miss Sullivan did not arrive until the following March (Keller 11).”
Write an equation to determine the selling price in dollars, , on an item that is originally priced dollars after a markdown of 15%. s=___ I need 5 possible pa
Which of the following Pacific Island groups is the least populated? A. Melanesia B. Micronesia C. Polynesia D. Indonesia
which line from the excerpt is an important detail that would be included in a summary of the excerpt.
You feel your stomach growling so you go into the kitchen to get something to eat. What is the stimulus? What is the receptor? What is the effector? What is t
Which persuasive technique is used in this advertisement? Are you sick and tired of that outdated cell phone of yours? Does your signal cut out every time you m
The Rius family spends $ 660 a month on food. How much do they spend a week? And a year?
How is the American government organized? Answer quick for brainliest!