deannasoll2008 deannasoll2008
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

Oscar loves cheese burgers. He enters a 24 hour cheese burger eating contest. During the contest Oscar ests a cheese burger every 15 minutes. How many cheese burgers will he eat during the entire contest?​

Respuesta :

omgt14
omgt14 omgt14
  • 13-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

There is 60 min. in 1 hour. 60 ÷ 15 =4. 4×24 = 96

Answer Link

Otras preguntas

A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen how much would one donut cost
What is the value of x? Show all of your work.
f(x)=4x and g(x)=x/2+5 finds f(g(x)) that is x over 2 not divided by 2
taylor will need _____ gallond of paint​
Triangle abc is shown with 4 images that are each the result of a transformation of triangle abc
as the witches complete their brew how they know someone is coming
WRONG ANSWERS WILL BE REPORTED! According to the image, what do the people need? A. Ils ont besoin d'un marron chemisier et d'une robe orange. B. Ils ont besoi
what did NAFTA promote among countries with similar background
You purchase $100 shares of stock for $23.95 a share. One year later each share is worth $24.50. Find the profit if you sold at $24.05 a share
Find the slope for each line 10x+y=1