hannahforgett9 hannahforgett9
  • 11-08-2021
  • Mathematics
contestada

a 9-ft roll of wrapping paper costs $6.48, what is the price per inch?​

Respuesta :

eunice1234
eunice1234 eunice1234
  • 11-08-2021

Answer: $0.06 per inch

Concept:

When encountering questions that ask for unit price, follow the statements to get the answer. For example, this question asks the price per inch. Therefore, in the actual answer, use the total price given divided by the number of inches.

Solve:

Price = $6.48

Inch = 9 × 12 = 108 in

  • 1 ft = 12 inch

Price / Inch = 6.48 / 108 = $0.06 per inch

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

The monetary liabilities of the Federal Reserve include currency in circulation and discount loans. government securities and reserves. currency in circulation
what is the meaning of stroke​
what is the main idea in this passage? the roots of government
How many milliliters of 7.10 M hydrobromic acid solution should be used to prepare 5.50 L of 0.400 M HBr
Please help whenever I do this i always get 306 but that's incorrect.
The slope of the line whose equation is x + y = 6 is: -1 1 6
describe the direction of dna replication and why that is important
¿por que la toria de lamarck sobre el alargamiento del cuello de las jirafas por el esfuerzo continuado no pasara a sus descendientes? Porfa es ciencia y ambien
what places or were earthquake do not occur​
Children walking on the sidewalk, a person sitting in a parked car, and a parking lot with vehicles entering and exiting indicate a A. construction zone. B. rai