Jacob bought 7 Tshirts for $32.90.Kyle bought 12 shirts for $60.00. Kyle says he paid less per Tshirt than Jacob. Is Kyle correct.
Explain your answer

Respuesta :

Jacob: 32.90/7 = $4.7 per one T-shirt
Kyle: 60.00/12 = $5 per one T-shirt

Jacob paid less per T-shirt than Kyle.
Therefore, Kyle was wrong.