lasse lasse
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

Money of Rp. 24,000.00 can buy 3 kg of apples. If Anto buys apples with money
Rp. 40,000.00, how many kg of apples did he get?

Respuesta :

Dibssy
Dibssy Dibssy
  • 13-02-2022

Answer:

5 Kg of apples

Step-by-step explanation:

cost of apples per kg = 24000.00/3

=8000.00

amount of apples bought = 40000.00/8000.00

=5 Kg

He got 5kg of apples with Rp.40,000.00

Answer Link

Otras preguntas

Convert the radian measure to degree measure. Use the value of π found on a calculator, and round answers to two decimal places. eleven pi divided by four
what were the events that led to the development and use of Kirtland Air Force base
A"car"initially"at"rest"experiences"a" constant"acceleration"along"a"horizontal" road."the"position"of"the"car"at"several" successive"equal"time"intervals"is" i
Combine like terms to create an equivalent expression -2.5(4x-3)
Which ones are discrete?
Solve for y. Py + qy = -4y + 8
Help Please..............................................
In this triangle, what is the value of X? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box. X= PLEASEEE HELP 12p!!! BRAINLIEST IF CORRECT!!
Where can viruses occur?
In what area of the United States is Our Town set?SouthNortheastMidwestSouthwest​