Harus1234 Harus1234
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost

Respuesta :

gijo777
gijo777 gijo777
  • 11-10-2015
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
Hope this helps :)
Answer Link
Talal Talal
  • 11-10-2015
42 by 7.
42/7= 6
1 sweet = 6p*8=48p


Answer Link

Otras preguntas

Find the length of the radius if the circumference of the circle is 10 pi
Hair -like projections used by some bacteria to move themselves are called cilia or ?
What impact did the French Revolution have in the Caribbean? A. Slavery was outlawed in the French colonies. B. The French colonies were freed from Frenc
The volume of a gas is the same as its _____. A. mass B. container C. density D. weight
helllpplpppppppp mehhhhh
When cash outflows temporarily exceed cash inflows, banks are most likely to experience: a. higher dividend payments. b. illiquidity. c. a negative duration on
Find point P that divides segments AB into a 2:3 ratio. The point should be closer to A. A(-3,1) and B(3,5) P=
Your boss asks you to design a room that can be as soundproof as possible and provides you with three samples of material. The only information on each sample'
How did hildegard of bingen instill her music with emotional expression?
What do radio waves carry?