kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

What is the historical and cultural significance of the Roman destruction of Carthage?
Expressing your needs to others is aggressive behavior. True or False?
what is what is the perimeter of 4 centimeters
Write an expression for calculation add 8 to the sum of 23and 10
Which of the following are factored into the impact of consumption of items?
Plants perform photosynthesis and respiration. Dead plants are broken down and become part of the soil. Which of the following matter do plants help to cycle th
How did geography help prevent the spread of the Black Plague
Calculate the single risk premium (to 2 decimal places) to be charged today on an insurance product that pays regular claims of $500 in 1,2,3,...,25 years from
Can you compare the voyages of non-European people before 1500 to those of the Portuguese and Spanish from 1400 to 1550
Which of the following offers the best definition of the phrase "headright system"? A)Settlers were given land and, in return, were expected to farm and build o